Kako postati lovac?

Biti pravi lovac prije svega znači voljeti prirodu, divljač, sve životinje mnogo prije, nego znati pucati na divljač i odstrijeliti je. Ovo bi onom tko želi biti lovac trebalo biti na umu pa potom kako doći do lovačkog naoružanja i upotrebe istog u lovu.
Iz tog razloga želimo da se kroz edukaciju budućih lovaca (lovaca pripravnika) stekne odgovorno ponašanje prema prirodi i poštivanju lovačkih zakona i pravila, prvenstveno sa svrhom da se umanji broj nesreća u lovu i da se stvori iskusan i pouzdan lovac, koji će u budućnosti biti sposoban da svoje pozitivno lovačko iskustvo prenose na mlade naraštaje, i tako osigurati nastavak lovačkih običaja i tradicije respektirajući ostale lovce i prirodu uopće.

Svima koji žele postati lovac, obrazovanje koje je kratko ali i dovoljno dugo da se prenese određeno znanje i iskustvo da Vas drugi vide u pozitivnom smislu, jer opreza u lovu s lovačkim oružjem nikada nije dosta. Moramo imati na umu da se svakom opreznom lovcu nesreća u lovu može dogoditi, ali još više da se neopreznom, bahatom i nepouzdanom lovcu nesreća mora dogoditi.

Želja nam je bila da u kratkim crtama spomenemo gore navedemo, prije nego što opišemo postupak i radnje koje se trebaju obaviti da bi neko postao lovac.

Prijaviti se u jedno od lovačkih društava, udruga kao lovac – pripravnik koji vas u skladu sa svojim statutom prima u svoje članstvo pod uvjetima propisanih Statutom društva, udruge. Upisom odnosno prihvaćanjem Vašeg zahtjeva od strane lovačke organizacije stječete status lovca –pripravnika. Najispravnije se prijaviti lovačkom društvu prema Vašoj adresi prebivališta (na osnovu uvjerenja iz CIPS-a).Prijavu je najbolje podnijeti početkom godine tj. do kraja tekuće lovne godine. U svakom lovačkom društvu, internim aktima odnosno statutom propisano je kada se primaju novi članovi.
Nakon što ste se prijavili i postali član lovačkog društva počinje vam teći pripravnički staž koji ste obavezni proći u trajanju od jedne godine, i potrebno je voditi dnevnik o svom radu.

Svaki pripravnik dobiva Priručnik, te se organizira edukacija, odnosno predavanja iz deset ispitnih područja i vježbi i to:

  • zakonski propisi iz oblasti lovstva;
  • rasprostranjenost i biologija divljači;
  • planiranje, i organizacija u lovnom gospodarstvu;
  • lovačko oružje, osnovi balistike i lovnog streljaštva i lovačka oprema;
  • trofeji divljači, obrada i ocjenjivanje;
  • lovna kultura
  • lovna kinologija;
  • načini korištenja lovišta;
  • bolesti divljači i lovačkih pasa;
  • prva pomoć u lovu.

Nakon završetka pripravničkog staža i završene obuke organizira se lovački ispit. Ispit se sastoji od pisanog i usmenog dijela, a polaže se pred komisijom čiji sastav utvrđuje resorno Federalno ministarstvo. Ispit se polaže pismeno i ako ste ispravno odgovorili 45 pitanja i više, položili ste ispit, a ako ste točno odgovorili na 37- 44 pitanja stječete pravo izlaska na usmeni dio ispita. Ispitaniku koji je položio ispit izdaje se Uvjerenje o položenom lovačkom ispitu.

Nakon položenog lovačkog ispita podnosi se Zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavku lovačkog oružja policijskoj upravi-stanici.

Nakon nabavke oružja. Dobra Vam kob!

Adresa

Kralja Tomislava bb

88440 Prozor-Rama

Bosna i Hercegovina

Kontakt podaci

ldveparprozorrama@gmail.com

ldvepar@ldvepar.ba

L.D. "VEPAR"

Copyright © 2025 Lovačko društvo "VEPAR" Prozor-Rama. Sva prava pridržana.